reklama

Komunizmus s ľudskou tvárou neexistuje. Ani v Číne.

O stupňujúcom sa násilí a potláčaní ľudských slobôd v Číne nás prišla informovať čínska sekta. Napokon, chvala Bohu aspoň niekto. Mikloško aj Čarnogurský si našli čas na zaujímavu besedu zastrešenú konvervatívnym inštitútom M.R. Štefánika.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)
Obrázok blogu

Včera sa pod záštitou Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika konala beseda Červená stena padá, na ktorej sa zúčastnili so zaujímavými vstupmi domáci ( F. Mikloško, J. Čarnogurský, Osuský ) ale aj zahraniční hostia ( Lord Thurlow (VB) – diplomat, bývalý zástupca ministra zahraničných vecí Veľkej Británie, S. Ispas (USA) – vedúci marketingu The Epoch Times, azda posledných necenzurovaných novín prinášajúcich spravodajstvo z Číny a Man-Yan Ng, Číňan žijúci v Nemecku zaoberajúci sa obchodom ale aj otázkou ľudských práv v jeho rodnej krajine. Prečo je tento výpočet ľudí dôležitý a čim je zaujímavý vysvetlím trošku nižšie .

Beseda priniesla historický aj aktuálny pohľad na komunizmus, odkryla jeho filozofiu, pád režimu u nás i jeho súčasné šafárenie v Číne. Čínsky režim sa od toho nášho líši v jednej podstatnej veci – už 15 rokov prináša (úzkej skupine) v tejto krajine hospodársky rast ale predovšetkým obrovský trh a lacné výrobne pre zvyšok sveta. Hospodársky úpadok, faktor ktorý pomohol spod režimu východnej Európe, aj keď nie ako jediný, v Číne neexistuje. Aspoň nie v jej nablýskaných hlavných mestách a výkladných skriniach, na ktoré lákajú západných investorov. Číne je jedno, či je v krajine kapitalizmus alebo majú päťročnice, dnes už je jej jedno, či fabriku postavia čínsky emigranti alebo čisto americké spoločnosť. Účel svätí prostriedky, jediné po čom Čínska komunistická strana (ČKS) túži je totiž absolútna moc nad obyvateľstvom. To platí aj pri presadzovaní a udržiavaní jej totalitného režimu. Odkedy z Číny a do Číny tečú doláre, zahraniční politici už zrazu nedovidia do pracovných táborov, väzníc a „resocializačných“ zariadení – psychiatrií na doslovné vymývanie mozgov. Zrazu už nemajú spravodajské informácie o únosoch, zatýkaniach a zinscenovaných procesoch, za ktorými stojí čínska tajná služba. V mene biznisu s ňou dokonca spolupracujú aj na takých úlohách, akými je cenzúra internetu či odhaľovanie disidentov – veľmi ochotný je v tomto smere portál Yahoo!, v ktorého mailových schránkach a blogoch si čínski cenzori veselo listujú. Európa však zostáva hluchá aj vtedy, keď sa v detskej hračke s Happy Meal-u nájde lístok so zúfalou prosbou o pomoc, pochádzajúci z čínskeho pracovného tábora.

Zdanlivý ekonomický rast nijako nekorešponduje s úrovňou rešpektovania ľudských práv. Naopak, ČKS cíti, že jej prihára a preto svoje opraty (alebo radšej škrtidlá) ešte tuhšie priťahuje. V Číne sú prenasledované milióny ľudí za svoje náboženské presvedčenie, kontakty zo zahraničím, či praktizovanie zakázaných cvičebných metód alebo blogovanie bez súhlasu policajných autorít. Polícia svoje aktivity čoraz častejšie uťahuje do zákernej ilegality, aby neboli na očiach svetového spoločenstva. Čím je problém akútnejší, tým menej sa s ľuďmi (obeťami) „pára“ a o to ukrutnejšie veci „rieši“.

Napriek tomuto všetkému, napriek tomu, že najkrutejšie a najmasívnejšie prenasledovanie ľudí na svete sa deje práve v Číne, predstavitelia Európskej Únie uvažujú o zrušení embarga na vývoz zbraní do tejto atómovej veľmoci v rukách pološialenej mocou posadnutej totalitnej strany. Načo? Aby si tam vedela spraviť lepší „poriadok“? V mene tzv. stability? Svetová ekonomika začína byť od tej čínskej závislá. Aj tento blog píšem na počítači, ktorého dobrá polovica súčiastok bola vyrobená v Číne. A neviem v tejto chvíli celkom dobre predstaviť, či by som si ho mohol dovoliť, keby to tak nebolo. No a vyvážať zbrane? Veď to je len ďalší skvelý biznis.

Prečo som však na začiatku spomenul účastníkov spomínanej besedy? Hoci pod hlavičkou konzervatívneho inštitútu zahraničné mozgy do tejto besedy dodala u nás nie príliš známa sekta Falun Gong pochádzajúca z Číny. Pomerne nové „hnutie“ pod vedením svojho jediného majstra Li Honzgiho, toho času v exile v New Yorku, trpí v Čine prenasledovaním rovnako ako ostatné cirkvi a náboženské spoločenstvá. Je smutné, že debaty o likvidačných praktikách musí u nás podnecovať práve novodobá čínska sekta. Falun Gong je pomerne neškodný nenásilný, ale... veď nech si spraví každý svoj názor. Synergické náboženské hnutie s jediným majstrom a jeho cvičeniami, pravidelnými meditáciami, vysielaním spravodlivých myšlienok a podobnými praktikami ktoré udržiavajú ľudí „v kole“. Dnes je Falun Gong OK, ale čo ak raz veľký majster napíše „revolučnú prednášku?“ Čo urobia milióny jeho nasledovateľov?

Ak sa pýtate, čo robili Mikloško a Čarnogurský na besede v pozadí organizovanej čínskou sektou, tak vedzte, že oni podľa ich vyjadrení o tom ani netušili. Lenže napokon, v boji proti čínskemu teroru je to v tejto chvíli asi jedno. Aj v demokracii občas účel posvätí prostriedky a osobne s nimi momentálne súhlasím. Napokon, podľa správ z Hong Kongu sa miestny biskup pri istej príležitosti prívržencov otvorene zastal a poskytol im ochranu. A tak je to správne, násilie by sa nás malo týkať, nech sa deje kdekoľvek na svete a je našou povinnosťou zastať sa nespravodlivo utláčaných, hoci možno celkom nerozumieme ich náboženskému presvedčeniu.

Milan Regec

Milan Regec

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

zachrumkajme si... Zoznam autorových rubrík:  Veb Tu OuKotol plný paryŽumpa starých hriechov (pôv. bNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu